сряда, 9 януари 2013 г.

История,архитектура,традиция- Букурещ


Столицата Букурещ е наричана Малкия Париж заради известната прилика с френската столица (характернатаархитектура в града от 19 век, , Триумфалната арка)

Букурещ е столицата на Румъния и същевременно най-големият град в страната, промишлен и търговски център.Легенда за създаването на града гласи, че някога, преди много години живял овчар на име Букур. Случило се един ден, когато овчарят пасял стадото си, да падне непрогледна мъгла. Тя объркала Букур и той се загубил. Единственото, което му оставало, било да се помоли на всевиждащия Господ. Помолил се овчарят и станало чудо — мъглата се вдигнала. В знак на признателност Букур построил малък параклис. Не след дълго около божията обител се заселили хора. Така се родил днешният град Букурещ.
Площадът ,,Унирий"


                                  Палатът на парламента, , наричан още Дом на народа 

 Считана е за втората по големина административна сграда в света, след Пентагона. , с внушителните си размери: 270 м.дължина, 240 м ширина, 86 м височина и 92 м под земята. Има 12 надземни нива и 8 подземни (4 от които са използваеми, останалите в различна степен на изграждане). Най-големият коридор в сградата е дълъг 150 метра, а най-голямата зала обхваща 2 200 м2 и е висока 16 метра. Има 1 100 помещения.Груби оценки (по-точни са невъзможни, защото за построяването на сградата не са водени точни сметки, години наред румънската икономика работи почти само за нея) сочат, че са използвани около 1 милион кубически метра камъни от Трансилвания, повечето от Решица, 3 500 тона естествен кристал за направата на 480 полилея, 1 409 осветителни тела и огледала; 700 000 тона стомана и бронз за врати, прозорци и др.; 900 000 кубически метра дърво (над 95% румънско производство) за паркет и ламперии, включително дъб,бук, череша; 200 000 м2 килими (машините за тъкането им са внасяни в залите, защото размерите на килимите са огромни).


Строителството започва през 1984 г. В началото сградата е наричана Дом на републиката и е отражение на мегаломанското мислене на румънския диктатор Николае Чаушеско. Направена е по проект на румънски архитекти 
 До 2004 г. официално се нарича “Дом на народа”, но след като и румънският Сенат се премества да работи там (долната камара на парламента – Камарата на депутатите . провежда заседанията си там още от 1994 г), започват да я наричат Палат на парламента.

Няма коментари:

Публикуване на коментар