събота, 26 януари 2013 г.

Румъния и Европейският съюз

 
Знаме на Европейския съюз


 Европейският съюз


Европейският съюз (съкратено ЕС, Евросъюз) е политически и икономически съюз между 27 европейски държави. Той е самостоятелно юридическо лице, притежаващо правомощия да действа независимо от съставящите го държави в рамките на предоставените му от последните компетенции. Неговият статут е регламентиран в Договора за Европейския съюз (ДЕС) и Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), в сила от 1 декември 2009 г

Сред основните задачи на Европейския съюз е осигуряването на вътрешен пазар, който обхваща пространство без вътрешни граници, в което е осигурено свободното движение на хора, стоки , услуги и капитали. Съюзът поддържа обща политика по отношение на селкото стопанство, риболова, околната среда, защитата на потребителите, транспорта, енергетиката и др. ЕС разполага с изключителна компетентност в областите на паричната политика на държавите членки, чиято парична единица е еврото, митническия съюз (който налага забрана на митата върху вноса и износа между държавите членки и на всички такси с равностоен на  мието ефект и въвежда обща митническа тарифа при техните отношения с трети страни), търговската политика, опазването на морските и биологичните ресурси в рамките на общата политика в областта на риболова и др.
В икономически план със своето население от над 500 млн. души през 2011 г. ЕС е създал приблизително 25% от номиналния световен брутен продукт.


                                    Настоящи държави от ЕС

 

     Румъния

Румъния 

Година на присъединяване към ЕС: 2007 г.
                 Столица: Букурещ
                 Обща площ: 237 500 км²
                 Население: 21,5 милиона
                 Валута: румънска лея
                 Шенгенско пространство: Не членува в Шенгенско пространство

Пътят на Румъния към Европейския съюз

Румъния, разположена в югоизточната част на Европа, се характеризира с планинска северна част, а в южната и част се простира обширната долина на река Дунав. Приближавайки Черно море, реката образува делта, която е природен резерват, обитаван от безброй местни и мигриращи видове птици.
Румънският парламент е съставен от две камари — Сенат (Senat) и Камара на депутатите (Camera Deputaţilor). Представителите и на двете камари се избират чрез пряко гласуване на всеки четири години.
90 % от населението е от румънски произход, а 7 % от унгарски. Румънският език, както и повечето езици от южна Европа, произхожда от латински, въпреки че Румъния е разделена от другите романоезични държави от славяноезични народи. Румъния разполага със значителни природни ресурси — нефт, природен газ, желязо, мед и боксит. Основните промишлени сектори в страната са металообработващият, нефтохимическият и машиностроителният.
                                                       
                                                  Критичните зони за Румъния

1.Създаване на агенции за изплащане на европейските субсидии за земеделието директно на фермерите, съгласно с общата селскостопанска политика на ЕС;

2.Изграждане на интегрирана администрация и система за контрол в селското стопанство;

3.Изграждане на институции за лечение на селскостопански животни, които могат да бъдат заразени с болестта „луда крава“ и завишаване на контрола върху субпродуктите от тях;

4.Подготовка на информационните системи на данъчната администрация за интеграцията им със системите в другите членове на съюза.

                                                      Пътят на Румъния към ЕС

Румъния е първата страна от Централна и Източна Европа, която установява официални отношения с Европейската общност. Дипломатически отношения са установени през 1990 г., а през 1991 г. е сключено Споразумение за търговия и съдействие. През 1995 г. е подписано двустранно Споразумение за Европа.

Румъния представя молбата си за членство в Европейския съюз на 22 юни 1995 г. Решението за приемането на страната е взето на среща на Европейския съвет в Люксембург през декември 1997 г. Официалният старт на преговорите за членство е на 15 февруари 2000 г.

На срещата на върха в Копенхаген през юни 2004 г. ЕС определя 2007 г. като възможна година на присъединяване на България и Румъния към организацията. Тогава европейският комисар по разширяването Гюнтер Ферхойген нарече срока „труден, но постижим“. ЕС създава предпазна клауза за Румъния и България, която може да отложи членството на двете страни, ако те не се справят с изискванията на съюза. Такова решение може да бъде взето само единодушно от всички членове на ЕС.

На 17 декември 2004 г. ЕС отчита напредъка на Румъния в подготовката й за членство и постановява, че страната ще е в състояние да „поеме задълженията на членството в предвидения срок – 2007 г.“. На 22 февруари 2005 г. Европейската комисия одобрява планираното подписване на Споразумението за присъединяване през април 2005 г. То е подписано на 25 април 2005 г.

На 25 октомври Европейската комисия представя първия мониторингов доклад за двете страни. В частта му за Румъния е отбелязано, че страната е покрила политическите и икономическите критерии за членство. Въпреки това се препоръчват „незабавни мерки“ в няколко области, за да може страната да бъде приета в предвидения срок.
 Към момента Румъния поддържа двустранни дипломатически връзки със 177 държави от 191-те страни членки на ООН, както и със светия престол , Суверенния военен орден на Малта и Националната палестинска власт. На 1. Януари 2007г. беше приета в Европейския съюз заедно с България.

сряда, 9 януари 2013 г.

История,архитектура,традиция- Букурещ


Столицата Букурещ е наричана Малкия Париж заради известната прилика с френската столица (характернатаархитектура в града от 19 век, , Триумфалната арка)

Букурещ е столицата на Румъния и същевременно най-големият град в страната, промишлен и търговски център.Легенда за създаването на града гласи, че някога, преди много години живял овчар на име Букур. Случило се един ден, когато овчарят пасял стадото си, да падне непрогледна мъгла. Тя объркала Букур и той се загубил. Единственото, което му оставало, било да се помоли на всевиждащия Господ. Помолил се овчарят и станало чудо — мъглата се вдигнала. В знак на признателност Букур построил малък параклис. Не след дълго около божията обител се заселили хора. Така се родил днешният град Букурещ.
Площадът ,,Унирий"


                                  Палатът на парламента, , наричан още Дом на народа 

 Считана е за втората по големина административна сграда в света, след Пентагона. , с внушителните си размери: 270 м.дължина, 240 м ширина, 86 м височина и 92 м под земята. Има 12 надземни нива и 8 подземни (4 от които са използваеми, останалите в различна степен на изграждане). Най-големият коридор в сградата е дълъг 150 метра, а най-голямата зала обхваща 2 200 м2 и е висока 16 метра. Има 1 100 помещения.Груби оценки (по-точни са невъзможни, защото за построяването на сградата не са водени точни сметки, години наред румънската икономика работи почти само за нея) сочат, че са използвани около 1 милион кубически метра камъни от Трансилвания, повечето от Решица, 3 500 тона естествен кристал за направата на 480 полилея, 1 409 осветителни тела и огледала; 700 000 тона стомана и бронз за врати, прозорци и др.; 900 000 кубически метра дърво (над 95% румънско производство) за паркет и ламперии, включително дъб,бук, череша; 200 000 м2 килими (машините за тъкането им са внасяни в залите, защото размерите на килимите са огромни).


Строителството започва през 1984 г. В началото сградата е наричана Дом на републиката и е отражение на мегаломанското мислене на румънския диктатор Николае Чаушеско. Направена е по проект на румънски архитекти 
 До 2004 г. официално се нарича “Дом на народа”, но след като и румънският Сенат се премества да работи там (долната камара на парламента – Камарата на депутатите . провежда заседанията си там още от 1994 г), започват да я наричат Палат на парламента.





Много често Румъния се свързва с р.Дунав,  Карпатите ,  Трансилвания, с легендарния граф Дракула. Така разположена в най-източните части на Европа страната напомня за романски езиков остров.

Култура
Живописните градове, села и крепости на Трансилванска Саксония имат богата културна история, изграждана повече от 800 години. Така например Сигишоара е един от най-красивите средновековни градове в Европа. През 1999 г. историческият център на града е вписан в листата на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Други забележителни градове, в които е съхранено късче от духа на древна Европа са Брашов, Сибиу и Клуж - Напока.
Сигишоара е известна туристи-ческа дестинация. Там е родното място на Влад Цепеш, по – известен като граф Дракула

Румъния има магически замъци, средновековни градове, прекрасни планински места за разходка, диви животни и множество красиви гледки от „неразкрития” все още бивш Източен Блок. Ще бъдете смаяни от това колко различна е тя, но със сигурност ще откриете знаци, че се опитва да догони мечтите на останалата част от Запада.
 
Брашов е разположен в Трансилвания, на около 160 км от Букурещ, където се срещат Южните и Източните Карпати.


В немската гимназия в града учи Васил Априлов.

В Брашов е издаден „Рибният буквар“ на Петър Берон







Туристически обекти


  • Черната църква – построена през 1383г., реконструирана през 1477г.
  • Църква Св. Николай– 14 век.
  • Пояна Брашов– туристически комплекс, разположен в планината над града.
  • В близост до Брашов е добре запазеният замък Бран, легендата за който гласи, че е принадлежал на прочутия граф Дракула (Влад Цепеш).        

Черната църква, известна и като църква на Света Мария, е лутеранска църква в град Брашов,Румъния. Построена е от трансилванските сакси и е най-голямата постройка в готически стил в страната.През 17-ти век градът е обхванат от голям пожар, който го унищожава частично и обгаря катедралата, която от тогава носи името Черната църква.
Църквата ,,Св.Николай"

 В дворът на църквата се намира и музеят на първото румънско училище, където е издаден Рибният буквар на Петър Берон. 

Машината ,чрез която е отпечатан Рибния буквар


Главният учител в училището е бил Антон Пан от Сливен.В музея се пази и книга ,в която има снимка как е изглеждала крепостта „Царевец” във Велико Търново преди падането на България под турско робство.

Пътувайки в Румъния открих много нови и интересни неща. Тръгвайки към тази дестинация всички по-скоро имаха негативно отношение за маршрута, който съм ибрала, но аз останах с прекрасни впечатления. Това е страна събрала, развила и по-важното опазила красивите си забележителности! Тук виждам ,че моето мнение е споделено от още хора,които са видяли и оценили красотата на нашата съседна Румъния:  http://poblizo.com/?p=4420